חשיבות החימום באימוני HIIT בסטודיו

אימוני אינטרוולים בסגנון HIIT נהפכו פופולריים מאוד בשנים האחרונות בשיעורי הסטודיו של מועדוני הכושר הגדולים והקטנים כאחד. כמו כן, יותר ויותר מאמני כושר אישיים החלו לדבוק בשיטה להשגת מטרות המתאמן באימון האישי. קיימות מגוון שיטות לאימוני HIIT, כמו שיטת טאבטה, גיבאלה וטימונס. בכל השיטות הללו האימון מתבצע למשך דקות בודדות בלבד, כאשר באימון משלבים בין עצימות גבוהה לעצימות נמוכה. שיטות אלו הוכחו כיעילות לשיפור פעילות אירובית ומטאבולית. בנוסף, נמצא כי הן מפחיתות סיכון למחלות קרדיו-וסקולריות. מדובר בשיטות אימון אשר האינטנסיביות הגבוהה שלהן מגבירה את חילוף החומרים למשך מספר שעות מתום האימון.

מהו אימון (high intensity interval training) HIIT?

אימון אינטרוולים בעצימות גבוהה המהווה שיטה המשלבת שלושה עד עשרה מקטעים קצרים של פעילות קרדיו-וסקולרית מעל הסף האנאירובי, בניהם מקטעים אירוביים בעצימות קלה עד בינונית.

בספרות המקצועית כיום מסכימים שהשיטות השונות של אימוני HIITאפקטיביות לא פחות, ובחלק מהמקרים אף יותר, לניצול שומן כדלק מטאבולי, לעומת אימוני אירובי ארוכים (יש לציין שקיימים יתרונות לביצוע פעילות אירובית לזמן ממושך שאותם לא ניתן להשיג באימונים קצרים ואינטנסיביים, ולכן אין לבטל את חשיבותם של אימוני האירובי הממושכים).

כאשר מדובר באימוני אינטרוולים בתחום הריצה, יישום האינטרוולים יתבטא בשינויי המהירות או השיפוע לצורך העלאת הדופק לטווחים הרצויים. לעומת זאת, באימוני הסטודיו מתאפשרת עצימות גבוהה באמצעות ביצוע תרגילי כוח שונים, והנפוצים שבהם הם תרגילי כוח פליאומטרי וכוח מתפרץ. כלומר, כיווצי שריר בעוצמה גבוהה והוצאת כוח מקסימלי בביצוע תנועה כפי שקורה בשריר בעת ביצוע קפיצות או ניתורים. בתרגילים אלו מופעלים עומסים על המפרקים ועצמות השלד, לכן הכנת הגוף לאימון כזה היא הכרחית ומושגת באמצעות חימום מותאם בתחילת האימון.

מדוע חימום באימוני HIIT הוא משמעותי כל כך, בכלל?

החימום באימוןHIIT לא נועד רק כדי להעלות את הדופק ולחמם את הגוף, אלא גם נועד להכין את מערכת העצבים והשרירים של המתאמנים. בנוסף, על המאמן לתת דגשים חשובים על התרגילים המבוצעים ולהקדיש זמן ללימוד טכניקה של ביצוע התרגילים.

לדוגמא, אם בחלקו העיקרי של האימון יופיעו "קפיצות סקווט" אז בחימום יידרש להופיע סקווט על כל דגשיו וסוגיו. אם בחלקו העיקרי של האימון יתבצעו תרגילים המשלבים את הידיים וחגורת הכתפיים, אז בחימום ידרשו להופיע סיבובי כתפיים ופתיחת טווחי תנועה (מוביליטי). אם בחלק העיקרי של האימון יתבצעו תרגילים בהם פעילות שרירי הליבה (בטן וגו) היא קריטית לתרגיל, אז בחימום ידרשו להופיע תרגילים לעירור המערכת העצבית של שרירים אלו.

מאמרים נוספים